Stipendiater

Tidigare stipendiater

Här kan du se vilka som har erhållit Grundsunda hembygdsförenings kulturstipendium. Personer markerad med fet text har en länk till sin hemsida eller hänvisad till en artikel.

2020 – Uteblir på grund av Coronasmittan.

2019 – Mats Aldeman, Målningar, teckningar och skulpturer, Stockholm

2018 – Niklas Hedemo, Bildkonstnär, Göteborg.

2017 – Lena Gunnarsson, Bildkonstnär, Tving.

2016 – Christina Thun, Bildkonstnär, Borås.

Anrikt stipendium för smålänning till Ångermanland: “Det känns fantastiskt bra”

Artikel från Allehanda media den 21 augusti 2016. Klicka här.

2015 – Cecilia Hultman, Sundsvall/Stockholm.

2014 – Ylva Westerlund, Konstnär, Husum/Stockholm.

2013 – Caroline Byström, Dansare och Koreograf, Stockholm.

2012 – Elin Laaksonen, Författare och Konstnär, Övertorneå.

2011 – Ida Andersson och Mandi Gavois, Fotograf, Göteborg.

2010 – Aleksandra Kucharska, Konstnär, Malmö.

2009 – Arne Börjesson och Elisabeth Persson, Konstnärer, Stockholm.

2008 – Cecilia Larsson, konstnär, Bandhagen Stockholm.

2007 – Eva Molander, bildkonstnär, Stockholm.

2006 – Anneli Niise, konstnär, Stockholm.

2005 – Fredrik Sundqvist, konstnär, Södermanland.

2004 – Pernilla Zetterman, fotograf, Stockholm.

2003 – Johannes Sjögren, konstnär och författare, Stockholm.

2002 – Helene Hortlund, konstnär, Stockholm.

2001 – Kristina Lindblad, konstnär, Stockholm.

2000 – Åsa Knoge, skulptör, Stockholm.

1999 – Åsa Hällgren-Lif & Hans Lif, konstnärer, Stockholm.

1998 – Carl Köhler, konstnär, Stockholm.

1997 – Britta Ericsson, konstnär, Norrtälje.

1996 – Lena Linnros, konstnär, Malmö.

1995 – Vanja Nilsson di Vento, skådespelare, regissör, Göteborg.

1994  – Daga Wennerström, konstnär, Stockholm.

1993 – Thord Larsson, konstnär, Gästrike Hammarby.

1992 – Lars Rask, författare, Trosa.

1991 – Katarina & Ronny Hård, konstnärer, Malmö.

1990 – Inger Andersson, konstnär, Upplands Väsby.

Raymond Strid, musiker, Stockholm.

1989 – Susann Brännström & Örjan Wallert, konstnärer, Stockholm.

1988 – Marianne Andersson & Lars Embäck, konstnärer, Göteborg.

1987 – Anneli Andersson & Peter Wiklund, konstnärer, Göteborg.

1986 – Tarja Ylivallo & Jan-Åke Andersson, konstnärer, Malmö.

1985 – Bertil Kaa Hedberg, konstnär, Malmö.

1984 – Karin Ögren & Urban Engström, konstnärer, Stockholm.

1983 – Lena Blomqvist, konstnär, Gränna.

1982 – Eva Challis, konstnär, Stockholm.

1981 – Francisco Blanco, konstnär, Stockholm.

1980 – Stina Carlsson, konstnär, Fjärås.

1979 – Bo Larsson, konstnär, Stockholm.

1978 – Leif Ahnlund, konstnär, Stockholm.

1977 – Lillebil Dernehl, konstnär, Stockholm.

1976 – Lina Hagerman, konstnär, Stockholm.

1975 – Gunnar Lundin, poet, Stockholm.

1974 – Birgitta Seipel-Lublin, konstnär, Stockholm.

1973 – Mona Ljungblad, konstnär, Göteborg.

1972 – Rolf Zandén, konstnär, Stockholm.

1971 – John Sothe, författare, Kramfors.

1970 – Tor Bergner, tonsättare och författare, Stockholm.

1969 – Chatarina Köhler, konstnär, Stockholm.

1968 – Gunnar Erkner, konstnär, Skagshamn.

1967 – Brita Heiner, operasångerska, Stockholm.

1966 – Maj Olsén, författare, Nyland.

1965 – Hans Wigert, konstnär, Stockholm.