Tidigare stipendiater

Tidigare stipendiater

Tidigare stipendiater

Här du se vilka som har erhållit föreningens stipendium. Stipendiat med fetstil har en länk till en hemsida. 

1965 – Hans Wigert, konstnär, Stockholm.

1966 – Maj Olsén, författare, Nyland.

1967 – Brita Heiner, operasångerska, Stockholm.

1968 – Gunnar Erkner, konstnär, Skagshamn.

1969Chatarina Köhler, konstnär, Stockholm.

1970Tor Bergner, tonsättare och författare, Stockholm.

1971 – John Sothe, författare, Kramfors.

1972 – Rolf Zandén, konstnär, Stockholm.

1973 – Mona Ljungblad, konstnär, Göteborg.

1974 – Birgitta Seipel-Lublin, konstnär, Stockholm.

1975Gunnar Lundin, poet, Stockholm.

1976 – Lina Hagerman, konstnär, Stockholm.

1977 – Lillebil Dernehl, konstnär, Stockholm.

1978 – Leif Ahnlund, konstnär, Stockholm.

1979Bo Larsson, konstnär, Stockholm.

1980 – Stina Carlsson, konstnär, Fjärås.

1981Francisco Blanco, konstnär, Stockholm.

1982 – Eva Challis, konstnär, Stockholm.

1983 – Lena Blomqvist, konstnär, Gränna.

1984 – Karin Ögren & Urban Engström, konstnärer, Stockholm.

1985 – Bertil Kaa Hedberg, konstnär, Malmö.

1986 – Tarja Ylivallo & Jan-Åke Andersson, konstnärer, Malmö.

1987 – Anneli Andersson & Peter Wiklund, konstnärer, Göteborg.

1988 – Marianne Andersson & Lars Embäck, konstnärer, Göteborg.

1989Susann Brännström & Örjan Wallert, konstnärer, Stockholm.

1990 – Inger Andersson, konstnär, Upplands Väsby.

Raymond Strid, musiker, Stockholm.

1991Katarina & Ronny Hård, konstnärer, Malmö.

1992 – Lars Rask, författare, Trosa.

1993 – Thord Larsson, konstnär, Gästrike Hammarby.

1994 Daga Wennerström, konstnär, Stockholm.

1995 – Vanja Nilsson di Vento, skådespelare, regissör, Göteborg.

1996 – Lena Linnros, konstnär, Malmö.

1997Britta Ericsson, konstnär, Norrtälje.

1998Carl Köhler, konstnär, Stockholm.

1999 – Åsa Hällgren-Lif & Hans Lif, konstnärer, Stockholm.

2000Åsa Knoge, skulptör, Stockholm.

2001 – Kristina Lindblad, konstnär, Stockholm.

2002Helene Hortlund, konstnär, Stockholm.

2003Johannes Sjögren, konstnär och författare, Stockholm.

2004 – Pernilla Zetterman, fotograf, Stockholm.

2005Fredrik Sundqvist, konstnär, Södermanland.

2006 – Anneli Niise, konstnär, Stockholm.

2007 – Eva Molander, bildkonstnär, Stockholm.

2008 – Cecilia Larsson, konstnär, Bandhagen Stockholm.

2009 – Arne Börjesson och Elisabeth Persson, Konstnärer, Stockholm.
 
2010 – Aleksandra Kucharska, Konstnär, Malmö.
 
2011 – Ida Andersson och Mandi Gavois, Fotograf, Göteborg.
 
2012 – Elin Laaksonen, Författare och Konstnär, Övertorneå.
 
2013 – Caroline Byström, Dansare och Koreograf, Stockholm.
 
2014 – Ylva Westerlund, Konstnär, Husum/Stockholm.